'Avrupa'nın son diktatörü'nü devirmek için üç kadın lider bir araya geldi

9 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Belarus'un uzun zamandır lideri olan Alexander Lukashenko ile karşı güçlerini birleştiren kadınlar seçim sonuçlarından ümitli.

DÜNYA 06.08.2020, 00:48 06.08.2020, 02:07
'Avrupa'nın son diktatörü'nü devirmek için üç kadın lider bir araya geldi

Üçlü, 26 yıldır iktidarda olan ve Avrupa'nın son diktatörü olarak anılan Lukashenko'ya karşı muhalefetin ana sembolü haline geldi.

Svetlana Tikhanovskaya (resimde, ortada), Mayıs ayında bir polis memuruna saldırmak suçlamasıyla gözaltına alındıktan sonra seçimlere katılamayan tanınmış blogyazarı Sergei Tikhanovsky'nin eşi.

Svetlana onun yerine koşuyor.

Beyaz Rusya Merkez Seçim Komisyonu'nun (CEC) önünde duran 37 yaşındaki oyuncu, cumhurbaşkanı adayı olarak tescil belgesi aldıktan sonra, "Seryozha, seni çok seviyorum." dedi. "Bunu sadece senin ve seni takip eden ve sana inanan insanlar için yapıyorum."

Tikhanovskaya, her ikisi de seçimlere katılması yasaklanan diğer iki adayın kampanyalarıyla güçlerini birleştirdi.

Veronika Tsepkalo, seçimden atıldıktan sonra tutuklanma korkusuyla Belarus'tan Moskova'ya kaçan Valery Tsepkalo'nun eşi. Maria Kolesnikova, rüşvet suçlamasıyla tutuklandıktan sonra kayıt yaptırması durdurulan Viktor Babariko'nun kampanyasına katılıyor.

Yorumlar (0)
19°
açık