Başbakanın oğlundan "Kürdistan" kampanyası

Yair Netanyahu, change.org’dan başlatılan kampanyaya destek vererek Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Bayrağının dünya bayrakları emojisine “Kürdistan Bayrağı” olarak eklenmesini istedi...

DÜNYA 22.08.2020, 00:20
Başbakanın oğlundan "Kürdistan" kampanyası

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahun’nun oğlu Yair Netanyahu, change.org’dan başlatılan kampanyaya destek vererek Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Bayrağının dünya bayrakları emojisine “Kürdistan Bayrağı” olarak eklenmesini istedi.

Netanyahu, “Kürdistan bayrağını emojiye eklenmesini talep ediyoruz!” ded

Bedirxan Hessin adlı Kürt aktivist, diğer iki arkadaşı ile birlikte, dünyadaki sorunların çözüm ve değişimi için insanlara imza kampanyası düzenleme imkanı veren change.org sosyal medya platformundan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin kullandığı bayrağın sosyal medyada kullanılan emojiler içerisinde yer alması için imza kampanyası başlatmıştı.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’ın haberine göre 2019 yılı sonlarında change.org’da “Kürdistan bayrağının” emoji olması için başlatılan kampanyanın metninde “Kendi bağımsız ülkelerini isteyen 40 milyondan fazla Kürt var, cep telefonlarımızda kendi bayrak emojilerimiz olmasını isteriz” ifadelerine yer veriliyor.

Kampanya kapsamında şimdiye kadar 86 bin 80 imza toplandı.

“KÜRDİSTAN” RESMİ ALAN KODU ALMIŞTI

Daha önce Rûdaw’a konuşan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Bilgi Teknolojileri Kurumu Başkanı Hiwa Efendi, “Kürdistan bayrağının” emoji olabilmesi için bağımsız bir ülke olması gerektiğini belirtmişti.

Hiwa Efendi, 2017’de Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin internet ülke üst seviye alan adı “.krd” domain alması için çalışmalar yürütmüştü.

Yorumlar (0)
19°
açık