Milli Eğitim'de korona krizi

Keçiören Özkent Akbilek Ortaokulu’nda 24 Ağustos’taki seminere katılan bir öğretmenin Covid-19 testi pozitif çıktı. MEB’in düzenlediği seminerlere katılan öğretmenler tedirgin. Eğitim-Sen 3. Nolu Şube Başkanı Fevzi Yılmaz "MEB'in yaptığı yüz yüze seminerler öğretmenlerin hayatını riske atıyor" dedi.

EĞİTİM 27.08.2020, 12:46
Milli Eğitim'de korona krizi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okulların açılacağı 21 Eylül tarihine kadar yapılacak dersler için zümre öğretmenlerine 24-28 Ağustos tarihleri arasında yüz yüze seminer verileceğini duyurdu. Keçiören Özkent Akbilek Ortaokulu’nda 24 Ağustos’taki seminere katılan bir öğretmenin Covid-19 testi pozitif çıktı. MEB’in düzenlediği seminerlere katılan öğretmenler tedirgin. Eğitim-Sen 3. Nolu Şube Başkanı Fevzi Yılmaz "MEB'in yaptığı yüz yüze seminerler öğretmenlerin hayatını riske atıyor" dedi.

MEB, 2020-2021 öğretim yılı için 18 Eylül’e kadar uzaktan eğitim dersleri verileceğini duyurdu. MEB uzaktan eğitim dersleri kapsamında yapılması planlanan canlı derslerle ilgili öğretmenlere 24-28 Ağustos tarihleri arasında yüz yüze seminer veriyor. Düzenlenecek seminerlere sınıf öğretmenleri ve branş (zümre) öğretmenleri katılacak.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, dün Mersin’de bir öğretmenin seminerlere katılmasının ardından testinin pozitif çıktığını duyurdu. Bugün de Keçiören Özkent Akbilek Ortaokulu’nda 24 Ağustos’taki seminere katılan bir öğretmenin Covid-19 testinin pozitif çıktığı ortaya çıktı.

Konuyla ilgili ANKA'ya konuşan Eğitim-Sen Ankara 3 no’lu Şube Başkanı Fevzi Yılmaz, yapılan seminerlerde yeterli önlem alınmadığını ve ilerde buna benzer birçok vakayla karşılaşılabileceğini belirterek, seminerlerin “zoom” üzerinden yapılması çağrısı yaptı. Yılmaz, yapılması planlanan yüz yüze seminerler için MEB’in herhangi bir tedbirinin olmadığını, alınan tedbirlerin ise sadece pilot okullarda basına tanıtılmak için alındığını belirtti.

 “OKULLARDA TEMİZLİK YAPACAK YETERLİ PERSONEL BİLE YOK”

3. Nolu Şube Başkanı Fevzi Yılmaz, alınan tedbirlerin yetersizliğine vurgu yaparak şu değerlendirmelerde bulundu:  

“Okullarda tedbir alındığına ilişkin hiçbir emare yok. Okullarda değil tedbir alınması, maske ya da dezenfektan bile yok. Okulların merdivenlerinin, kapı kollarının ve sıraların düzenli şekilde temizlenmesi gerekiyor ancak şu an bunu temizleyebilecek yeterli personel bile bulunmuyor. Bu sebeple okulları açmak ya da yüz yüze seminer gerçekleştirmek öğretmenlerin hayatını riske atmak olur.”

Yetişkinlerin virüse karşı duyarlı olduğunu ve tedbirlerini alabildiklerini belirten Yılmaz, çocukların ise tedbir alacak bilinçlerinin olmadığını ifade etti. Yılmaz, “MEB çocuklar için nasıl tedbir alıyor? Çocuklar teneffüslerde, okul giriş saatlerinde ve sınıflarda kaynaşacak ve el ele oyun oynayacak, bu da virüs doğrudan herkese yayılacak demektir" dedi. Yılmaz, bakanlığının yeterli önlem alamayacağının ortaya çıktığını ve bu nedenle seminerlerin “Zoom” üzerinden yapılması gerektiğini ifade etti.

“HER OKULDA EN AZ BİR SAĞLIK PERSONELİ BULUNDURULMALI”

Yılmaz, kendisi de dahil tüm öğretmenlerin yüz yüze eğitimden yana olduğunu ancak önlemlerin alınmadığı için bunun mümkün olmadığını belirterek, “Eğitimin yüz yüze yapılması hepimizin temennisi ancak bunların yapılabilmesi için her okulda yeterli sağlık malzemesi ve her okula mutlaka en az bir sağlık personeli yerleştirilmeli” dedi.

Yorumlar (0)
19°
açık