Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi'nde: 85 milyar metreküp daha bulduk

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak'ta Fatih Sondaj Gemisi'nde incelemelerde bulundu. Erdoğan, doğalgaz rezervlerine ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan, "85 milyar metreküp daha bulundu" dedi.

EKONOMİ 17.10.2020, 16:42
Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi'nde: 85 milyar metreküp daha bulduk

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak'ta Fatih sondaj gemisinde incelemelerde bulundu. Erdoğan açıklamalarda bulunuyor.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni doğalgaz rezervlerine ilişkin Fatih Sondaj Gemisi’nde açıklama yapmak için Zonguldak’a gitti.

Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da helikopterle Zonguldak'a gitti.

Erdoğan'ı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan karşıladı.

Erdoğan, Fatih Gemisi'nde Sondaj Yönetim Odası'nda çalışmaları yürüten personele seslenerek, Sakarya gaz sahasındaki sondaj faaliyetlerinin tamamlanması talimatını verdi.

'ÇALIŞMALARI BUGÜN NİHAYETLENDİRDİK'

"Sakarya gaz sahasında 20 Temmuz'da başladığımız sondaj faaliyetlerimizi bugün nihayetlendirdik. Hamdolsun Allah'a." ifadelerini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Milletimize yıllarca hasretle beklediği müjdeyi sizlerin gayretli ve başarılı çalışmaları sonucu vermiş bulunuyoruz. Şahsım ve milletim adına hepinize teşekkür ediyorum. Barbaros'ta , Oruç Reis'te, Yavuz'da ve Kanuni'de çalışan ekiplerimize de tüm kalbimle teşekkür ediyorum. Bundan sonraki görevlerinizde muvaffakiyetler diliyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun. Allah'a emanet olun."

Erdoğan, Fatih Gemisi'nde yerli ve milli imkanlarla üretilen uzaktan kumandalı ileri teknoloji denizaltı robotu "Kaşif"i de inceledi.

'TOPLAM MİKTDAR 405 MİLYAR METREKÜBÜ BULDU'

Erdoğan, ardından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

320 milyarlık metroküplük doğalgaz müjdesini 21 Ağustos'ta milletimize ilan etmiştik. Keşfettiğimiz rezerve 85 milyar metreküp daha bulundu. Sakarya sahasının Tuna 1 bölgesindeki doğalgaz rezerv miktarı 405 milyar metrekübü buldu.

'Kaşif' adını verdiğimiz deniz altı robotu sayesinde yüzlerce metre derinlikte ihtiyaç duyulan elektriği ve video görüntülerini uzaktan kumanda ile elde edebileceğiz.

Deniz altı robotumuzun ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Yorumlar (0)
19°
açık