İşsizler ordusu 10 milyonu aştı! Üniversiteli işsiz sayısı artıyor

TÜİK'in işsizliğin pandemi sürecinde neredeyse hiç yaşanmadığını, aksine azaldığını açıklamasının ardından tartışmalar da devam ediyor.

EKONOMİ 20.07.2020, 13:16 20.07.2020, 20:17
İşsizler ordusu 10 milyonu aştı! Üniversiteli işsiz sayısı artıyor

Türkiye tarihinin en büyük iş ve istihdam kaybı yaşanırken  son 3 ay hariç tarihin hiçbir döneminde hem istihdamın hem de işsizliğin düştüğü bir zaman olmamıştı.

Ancak TÜİK'e göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 427 bin kişi azalarak 3 milyon 775 bin kişiye geriledi.

Uzmanlar ise son açıklanan işsizlik rakamlarının ‘komik’ olduğunu söylüyor.

CHP'DEN MECLİSE ÇAĞRI

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergesinde, sonuçları her geçen gün derinleşen işsizliğe çare üretilememesi nedeniyle en az 10 milyon 221 bin kişinin işsiz olduğunu, işsiz olan milyonların umudunu yitirdiğini öne sürdü.

İşsiz kalan milyonlarca yurttaşın en öncelikli gündemi olan iş bulma çığlığının siyasi iktidar tarafından duyulmadığının ve işsizlikle mücadelede etkin politikalar üretilemediğinin kaydedildiği önergede, Meclis'in işsizlik için harekete geçmesi gerektiği ifade edildi.

ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞSİZ SAYISI DÜŞÜNDÜRÜYOR

Öte yandan Türkiye'de işsizlik sorunu, koronavirüs salgınıyla birlikte tarihi seviyelere ulaşırken ekonominin en önemli göstergelerinden olan işsizlik rakamı gün gün artarken, ‘nitelikli’ işsiz diyebileceğimiz üniversite mezunu işsizlerin sayısı 1 milyonu geçmiş durumda.

 TÜİK verileri işsizlikte düşüş gösterse de uzmanlar iş gücündeki azalmanın rekor seviyelere geldiğine dikkat çekiyor.

Yorumlar (0)
19°
açık