CKD'yi böldüler, HDP YANLISI yeni dernek kurdular!

Cumhuriyet Kadınları Derneği'nden (CKD) istifa eden bir grup üye "29 Ekim Kadınları Derneği"ni kurdu. Eski CHP Milletvekili Şenal Sarıhan, Nuran Heper ve Melek Neslihan Özfidan'ın önderlik ettiği grup, mevcut CKD yönetimini, HDP ve KHK'lılara yönelik tutumu nedeniyle eleştiriyordu. Aynı isimler, CKD yönetiminin "HDP kapatılsın" çağrısını eleştiren bir basın toplantısı da düzenlemişti.

GÜNDEM 01.09.2020, 17:36 01.09.2020, 17:39
CKD'yi böldüler, HDP YANLISI yeni dernek kurdular!

Cumhuriyet Kadınları Derneği son olağan kurultayında, "HDP ile ittifakı" destekleyen ekipte yer alan Nuran Heper’in karşısına, Atatürkçü ve milli duruşuyla tanınan Prof. Dr. Tülin Oygur çıkmış ve genel başkan seçilmişti.
Seçimlerin ardından Heper ve onu destekleyen eski Genel Başkan Şenal Sarıhan'ın girişimiyle "29 Ekim Kadınları Derneği"nin kurulduğu duyuruldu.

29 Ekim Kadınları Derneği'ni kuran eski CKD üyelerinin, mencut CKD yönetimiyle birçok konuda ayrıştığı biliniyordu. Yönetim ile ayrılan grup arasında en temel ayrışma ise HDP’ye ve KHK’lılara bakış açısında yaşanmıştı.

'DİYARBAKIR ANNELERİ'Nİ HEDEF ALDILAR

Melek Neslihan Özfidan geçmişteki açıklamalarında, Diyarbakır annelerine verilen desteği de 'istismar' olarak yorumlamıştı. PKK tarafından kaçırılan evlatlarını terör örgütü ve HDP’den isteyen Diyarbakır Anneleri’nin “propaganda çerçevesinde öne çıkarıldığını hatta Diyarbakır annelerinin de bu anlamda istismar edildiğini" öne sürmüştü.

'KOBANİ' HEYETİNE KATILDI

Şenal Sarıhan'ın HDP'ye ilgisi ise daha eskilere dayanıyor. Geçmişte PKK/PYD'nin hakimiyetindeki Ayn el Arap'a giden ve rapor hazırlayan ekibin içinde yer almıştı.

Sarıhan açlık grevi yapan DHKP-C sanıkları Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya da destek vermişti.

Sarıhan 2017'de HDP'li vekillerin tutukluluğuna da karşı çıkmıştı. O dönem tutuklu olan 5 HDP'li için ise “Kadın milletvekillerinin tutuklanmasını eşit temsiliyet açısından kadın iradesine bir saldırı olarak düşünüyorum. Bir kadın bakış açısının da yönetime katılmasını, ister siyasi parti yönetimi olsun ister diğer yönetici kadroları olsun çok anlamlı değerlendiriyorum” demişti.

Yorumlar (0)
19°
açık