Çocuk kitaplarında skandal tecavüz ifadelerine tepkiler sürerken, O Sapık yazar fanatik HDP'li çıktı

GÜNDEM 28.08.2020, 02:31 28.08.2020, 03:08
Çocuk kitaplarında skandal tecavüz ifadelerine tepkiler sürerken, O Sapık yazar fanatik HDP'li çıktı

Musa Dinç’in ‘Gül ve Düşün’ adlı kitabında cinsel saldırı sahnesi tepki topladı. Dinç, kitabını imha ettiğini öne sürdü, ancak inandırıcı bulunmadı. Kamuoyunda geniş yankı bulan kitabın devlet kütüphanelerinde bulunmasının ardından eleştirilerin odağı olan Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Kitap, bakanlığımız yayın ve kontrol alanında değildir” ifadelerini kullandı.

Tepkiler üzerine kitabın satışı durduruldu. Yazar ve yayınevi hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Öte yandan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca, ‘Gül ve Düşün’ isimli kitap ile ilgili olarak, muzır ve müstehcen olduğu yönünde ivedi bir şekilde karar alındığı duyuruldu.

Musa Dinç’in kaleme aldığı ve Arı Sanat Yayınevi tarafından yayımlanan ‘Gül ve Düşün’ isimli çocuk kitabında, tilkinin sinirlendiği boz ayıya cinsel saldırıda bulunması detaylarıyla anlatıyor. Cinsel saldırıyı gerçekleştiren tilki olaydan sonra mutlu ve gururlu, saldırıya uğrayan boz ayı ise insanların yüzüne bakamayacak şekilde tasvir ediliyor.

Musa Dinç’in skandal kitap için birçok kez çocuklarla imza günleri düzenlediği ortaya çıktı.

Eleştirilerin odağı haline gelen Milli Eğitim Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı yalnızca bünyesindeki ders kitaplarının onayını vermektedir. Medyaya yansıyan söz konusu içerik, ‘hikaye kitabı’ kategorisindedir, Bakanlığımız yayın ve kontrol alanında değildir” ifadelerini kullandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun 26 Ağustos’ta kitapla ilgili inceleme başlattığını duyurdu.

Açıklamada, “Kitabın içeriğinin çocuklarımızın psikososyal gelişimini olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiş ve adı geçen kitap ile ilgili muzır ve müstehcen olduğu yönünde karar ivedi bir şekilde alınmıştır. Çocuklarımızın yüksek yararı ve toplumsal ahlaki yapımızın korunması önceliğimizdir. Bakanlık olarak çocuklarımızın ruhsal, psikolojik ve fiziksel gelişimlerini etkileyecek her türlü olumsuz içerik ile mücadelemiz devam edecektir” denildi.

MUSA DİNÇ, FANATİK HDPKK’LI ÇIKTI

Çocuk kitabına tecavüz hikayesi ekleyen Musa Dinç, fanatik HDP’li çıktı.

Kamuoyundan büyük tepki gören Musa Dinç’in Twitter hesabı, HDP yanlısı paylaşımlarla dolu.

Selahattin Demirtaş’ı retweet eden Dinç’in paylaşımları şöyle:

  • “Oyum Selahattin Demirtaş’a.”
  • “Yaşasın Kobane’nin onurlu direnişi.”
  • “Yaşasın halkların kardeşliği kazandı.”

Yorumlar (0)
19°
açık