Dışişleri Bakanlığı’ndan Meis Adası açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy'dan, Yunanistan’ın Meis Adası’na askeri sevkiyat yapmasına dair açıklama geldi. Aksoy, “Meis, 1947 Paris Barış Anlaşması ile silahsızlandırılmış statüdedir. Basında yer alan haberler doğruysa, bu, Yunanistan'ın hukuk tanımazlığının ve Doğu Akdeniz'deki gerçek niyetinin yeni bir göstergesidir” dedi.

GÜNDEM 30.08.2020, 23:11
Dışişleri Bakanlığı’ndan Meis Adası açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan'ın Mesi Adası'na askeri sevkiyat yapmasına dair açıklamada bulundu.

Aksoy, "Yunanistan'ın Meis Adası'na askeri yığınak yaptıklarına dair haberler basında yer almıştır. Meis, 1947 Paris Barış Anlaşması ile silahsızlandırılmış statüdedir. Basında yer alan haberler doğruysa bu, Yunanistan'ın hukuk tanımazlığının ve Doğu Akdeniz'deki gerçek niyetinin yeni bir göstergesidir. Adanın statüsüne yapılmaya çalışılan gayri meşru değişiklikleri reddediyoruz.

Kıyılarımızın hemen karşısında böyle bir provokasyonun amacına ulaşmasına müsaade etmeyeceğimizi vurguluyoruz. Bu tür provokatif hareketlerin Yunanistan’a hiçbir faydası olmayacaktır. Yunanistan bölgede gerginliği artırıcı adımlara devam ederse, kaybeden kendisi olacaktır. Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerini sonuna kadar korumada kararlıdır” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
19°
açık