FETÖ’ye af isteyen başkan hangi konuşmadan sonra istifa etti

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış, görevinden istifa etti. Yaramış'ın istifasında, Altun'un konuşmasının etkili olduğu ileri sürüldü.

GÜNDEM 22.07.2020, 13:57
FETÖ’ye af isteyen başkan hangi konuşmadan sonra istifa etti

Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış hakkında, 15 Temmuz darbe girişimine karışanlara ilişkin “Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş kişilere de sahip çıkmamız, onları bu toplumun içine dahil etmemiz, kazanmamız gerekiyor” demişti.

Yaramış, gelen tepkilerin üzerine, yanlış anlaşıldığını belirterek, özür dilemişti.

Ahmet Yaramış, “Cumhurbaşkanımız isterse, gereğini yaparım, istifa ederim. Ama ben kendim istifa edersem bunun saygısızlık olacağını düşünüyorum” ifadesini kullanmıştı.

Ahmet Yaramış’ın sözleri tartışılmaya devam edilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili tavrının ne olacağı merakla bekleniyordu.

Erdoğan, tartışmalara değinmedi ancak, Ahmet Yaramış istifa ettiğini duyurdu.

İSTİFA KARARINI ALDIRAN KONUŞMA

Yaramış’ın istifa kararından, bugün yapılan bir konuşma etkili oldu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, gazetecilere yaptığı açıklamada isim vermedi ama Ahmet Yaramış’a tepki gösterdi.

Altun, şu ifadeleri kullandı:

“Bu milletin hiçbir ferdi, bu devletin hiçbir parçası FETÖ ile mücadele konusunda en küçük bir yumuşamaya, rehavete ya da kuşkuya kapılmaz. Kapılamaz.

Bunu bekleyenler daha çok bekleyecekler! Örgütü en ufak parçasına kadar yok etmeden hiçbirimize rahat yüzü yoktur.

Yeri gelmişken şunu da belirtmeliyim. Nedamet getiren hiçbir darbeci olmadığı gibi, alçak teröristleri affedecek bir devletimiz de yoktur. Kimse boş hayaller içerisine girmesin! Kimse milletimizin bilincini, vicdanını, ferasetini yok saymaya kalkmasın! En son yok saydıklarında işgali ve darbeyi elleriyle, bedenleriyle durduran milyonlarla karşılaştıklarını kendilerine hatırlatırım.

Ve tabi kimse devletin gücünü, hafızasını, mücadele azmini, kararlılığını, iradesini, kurumlar arasındaki eş güdümünü test etmeye kalkmasın!”

Fahrettin Altun’un bu sözlerinin mürekkebi henüz kurumamışken, Ahmet Yaramış’tan istifa açıklaması geldi.

NE OLMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla geçen aylarda göreve başlayan Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış’ın Afyon Üniversitesi’nde yaptığı konuşma tepki çekmişti. Yaramış konuşmasında “15 Temmuz darbesini yapanlara da sahip çıkmamız lazım” ifadelerini kullanmıştı.

Yaramış, tartışma yaratan sözlerinin ardından “Çok pişmanım, tepki gösteren herkes haklı, herkesten özür dilerim. Şu an görevimin başındayım ama Cumhurbaşkanımız istifa et derse ederim” demişti. 

Yorumlar (0)
19°
açık