Heybeliada’da büyük yangın

Heybeliada'nın güneybatı kısmındaki Çam Limanı mevkisinde bulunan ormanlık alanda henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.

GÜNDEM 12.07.2020, 23:33
Heybeliada’da büyük yangın

Heybeliada'nın güneybatı kısmındaki Çam Limanı mevkisinde bulunan ormanlık alanda henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Adaya giriş çıkışlar durduruldu.

Odatv’nin edindiği bilgiye göre; Çam Limanı tahliye edildi. Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, “Bir haftada 3. yangın. Dikkat etmiyoruz. Ateşle oynuyoruz resmen. Çok acı. Deneyimli herkes Heybeliada'ya gelsin. Acil” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl da aynı bölgede yangın çıkmış ve 1 hektarlık alanda kızılçam ormanının zarar gördüğü açıklanmıştı.

İBB Sözcüsü Murat Ongun da belediye itfaiye ekiplerinin yangına müdahale ettiğini duyurdu.

Orman Genel Müdürlüğü de yangının çıkış saatinin 17:33 olduğunu belirterek ilk müdahalenin 17:36’da yapıldığını açıkladı.

VALİLİK: 17.07'DE İKİ FARKLI NOKTADA ORMAN YANGINI ÇIKTI

İstanbul Valiliği de yangının iki farklı noktada çıktığını açıkladı. 

Soruşturma başlatıldığının belirtildiği açıklamada yangının Orman Genel Müdürlüğü'nden farklı olarak 17.07'de Heybeliada Aşıklar Yolu mevkisinde çıktığı  vurgulandı.

Görgü tanıkları ise yangının 3 ayrı noktada çıktığını belirtti. Yangının mezarlıktaki kulübe çatısında çıktığı, aynı anda Aşıklar yolunun sağ ve sol kısmında çıktığı öğrenildi.

İBB: YANGINA 3 HELİKOPTER, 42 ARAÇ VE YÜZLERCE PERSONELİMİZLE MÜDAHALE EDİYORUZ

İstanbul Heybeliada’da saat 17.00 sularında 2 ayrı orman yangını çıktı. İBB ekipleri, Orman Bakanlığı ile birlikte yangına müdahale ederken, aynı bölgede ikinci bir yangın ihbarı geldi.

İBB ekipleri, daha büyük olduğu görülen ikinci orman yangınına 3 yangın söndürme helikopteri, 42 araç ve yüzlerce personelle müdahale ediyor. Sirayeti önlenen yangının kontrol altına alınması için hızlı müdahale sürüyor. Kontrol altına alınan alanlarda, karadan ve havadan soğutma çalışmaları ise devam ediyor.

VAPURLAR SADECE BÜYÜKKADA'YA KALKIYOR

Heybeliada’ya ulaşımı sağlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları İşletmesi ve özel sektöre ait teknelerin adaya girişleri yasaklandı. Şehir Hatları ve özel sektöre ait tekneler sadece Büyükada’ya yolcu taşıyor.

Yorumlar (0)
19°
açık