İstihbarat Albay anlattı: Nagehan Alçı ve Cem Küçük kime hizmet etti?

FETÖ’cülere yönelik operasyonların sürdüğü bir dönemde Nagehan Alçı ve Cem Küçük’ün “Kemalist askerler hareketlendi” iddiasını gündeme getirmelerinin ve sonrasında başlatılan soruşturmanın üstündeki sis perdesi kalkıyor. Erdem Atay’ın bu hafta raflarda yerini alacak kitabı Gaflet, bu ve benzeri yakın tarihimizdeki skandalları gün yüzüne çıkarıyor.

GÜNDEM 04.01.2021, 23:09

Araştırmacı gazeteci Erdem Atay’ın ilk kitabı “GafletPankuş Yayınları’ndan çıktı.

Kitapta yakın siyasi tarihimiz üzerine arşivlerde yerini alacak çok önemli bilgiler yer alıyor.

Kitabın en önemli bölümüyse Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı başlatılan bir medya operasyonu.

24 Şubat 2017’de Hande Fırat imzalı “Karargah rahatsız” başlıklı haber o dönem gündem yaratmış ve özellikle iktidar cephesinden “darbe iması” yapıldığı gerekçesiyle eleştirilerin hedefi olmuştu.

Kadın subay ve astsubaylarda başörtüsü yasağının kaldırılmasında TSK'nın dahlinin olmadığı, Genelkurmay'dan görüş alınmadığı ifadeleri üzerine orduya yönelik kumpas dönemlerini aratmayan saldırılar başlamıştı.

Bu tartışmalar sürerken Nagehan Alçı, Milliyet gazetesindeki köşesinde “Bir askeri hareketliliğin perde arkası” başlıklı yazısında, “TSK içindeki sözde sol Kemalist duyarlılığa sahip darbeci zihniyette kıpırdanma başladığını, İzmir’den batıya doğru bir homurdanma, bir askeri hareketlilik olduğunu, devletin bazı birimlerinin teyakkuza geçtiğini, Hürriyet’in haberinin tam da bu hareketlilik sürerken geldiğini, TSK içindeki bazı subayların başörtüsü yasağının kalkmasını bir mesaj kabul edip, kendi içlerinde toplanmaya başladığını” yazmıştı.

“Darbeci ruh iyice yükseldi.” diyen Alçı, birkaç gün sonra NTV’de “Ege’de özellikle İzmir kaynaklı bir takım subayların bir askeri hareketlilik içinde olduğu yönünde” istihbarat olduğunu, MİT’in de bundan haberdar olduğunu iddia etmişti.

Yine aynı gün Alçı’dan dakikalar sonra Habertürk ekranına çıkan Cem Küçük benzer iddiaları dillendirmiş ve şunları söylemişti:

“Bir haftadır Batı Anadolu’da, İzmir’de askeri hareketlilik var, bastırdılar, Kemalist subaylar ordudaki başörtüsü serbest kalınca bunu içine sindiremediler, Genelkurmay hepsine dava açıyor, Batı Anadolu’da böyle bir hareketlilik vardı, bazı illerde ışıklar sabaha kadar yandı, söylüyorum, bir şey vardı ve bu bastırıldı, yüzde 9-10’luk Kemalist kesim bunlar, subaylar, çıksınlar yalan desinler…”

GENELKURMAY’DAN SORUŞTURMA KARARI

Nagehan Alçı ve Cem Küçük’ün açıklamalarının ardından Genelkurmay Başkanlığı bu iddiaların araştırılması için soruşturma emri vermişti.

8 kişiden oluşan idari tahkikat heyeti oluşturulmuş ve heyet İzmir’e gitmişti.

Soruşturmayı yürüten Askeri Savcılık konu ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğüne, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığına, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığına, Genelkurmay İKK ve Güvenlik Daire Başkanlığına, MİT Müsteşarlığına böyle bir hareketlilikle ilgili ellerinde bilgi veya belge olup olmadığını sormuştu. 

Ege Ordusundaki hareketliliğe ilişkin iddialar için İzmir’de tam 615 personelin bilgisine başvuruldu.

Nagehan Alçı, Cem Küçük ve Rasim Ozan Kütahyalı’nın “tanık” olarak ifadesi alınmıştı.

Kurumlardan gelen yazılar, 615 kişiden alınan bilgiler ve yapılan soruşturmalar sonrasında hiçbir şekilde Ege Ordusunda bir hareketliliğin olmadığı, Alçı ve Küçük’ün dediği gibi “Kemalist subaylarda kıpırdanma” yaşanmadığı tespit edilmişti.

Yani iddialar tamamen yalandı!

Genelkurmay Askeri Savcılığı 24 Nisan 2017’de söz konusu iddialara ilişkin kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti. 

Bir dönem FETÖ’nün Ergenekon ve Balyoz kumpaslarının en ateşli savunuculuğunu yapan Nagehan Alçı ve Cem Küçük’ün iddiaları asılsız çıkmış, hatta bu iddiaları başlatanların FETÖ’cüler olduğu tespit edilmişti.

SORUŞTURMAYI YÜRÜTEN ALBAY ANLATTI

Gazeteci Erdem Atay, Nagehan Alçı ve Cem Küçük’ün “TSK’daki Kemalist subaylar Ege Ordusu’ndan başlayarak darbe yapacak” iddialarını araştıran ilk kişiye ulaşarak soruşturmanın detayları öğrendi.

2017 yılında emekli olan İstihbarat Albay Erhan Ata, emekli olduğunda Ege Ordu Komutanlığı İstihbarat Başkanvekiliği görevindeydi. 

Nagehan Alçı ve Cem Küçük’ün “TSK’daki Kemalist subaylar Ege Ordusu’ndan başlayarak darbe yapacak” iddialarını araştıran ilk kişiydi. 

‘ONLAR FETÖ’YE HİZMET ETTİLER’

Erdem Atay’ın Gaflet kitabında yer alan o söyleşiden bir bölüm:

İşte o dönemde Ege Ordu Komutanlığında yaşananlar… 

Hem de birinci ağızdan…

Erdem Atay:  

Komutanım, Ege Ordu Komutanlığında görev yaptığınız sıralarda bir FETÖ’cü subayın Ege Ordusunda bir hareketlilik olduğu yönünde sözler söylediği, bu bilginin de istihbari olarak tarafınıza iletildiği ortaya çıktı. Sonradan öğreniyoruz ki, siz bu iddiaları araştırmışsınız. Siz bu araştırmayı yaparken, Nagehan Alçı ve Cem Küçük adlı iki gazeteci de Ege Ordusunda bir darbe girişimi planlandığını iddia etti. FETÖ’cü subay ile bu iki gazetecinin söyledikleri paralellik arz ediyordu. Siz de bunun üzerine Ege Ordu Komutanlığında araştırmayı derinleştirdiniz. Neler olduğunu ve neler yaşandığını anlatabilir misiniz? 

Erhan Ata:

Bu iddialar ortaya atıldığında Ege Ordu Komutanlığı İstihbarata Karşı Koyma (İKK) Güvenlik Şube Müdürlüğünde görevliydim. Bu yaşanan olayı araştırmak da benim asli görevlerimdendi. 

Öncelikle şunu söyleyeyim. Bu iddiaların ortaya ilk çıkışı, FETÖ’den yargılanan bir subayın ifadelerinin istihbari kanallardan tarafımıza ulaşmasıyla başladı. Siz bunu haber de yaptınız zaten. FETÖ’den yargılanan subayın, “Her şeyin güzel olacağını, yakın dönemde bazı şeylerin yaşanacağını, herkesin sabırla beklemesi gerektiğini” belirten sözler söylediği ortaya çıkmıştı. Biz bu sözleri FETÖ üyelerinin birbirlerine moral verme amaçlı söylediği sözler olarak yorumluyoruz. Örgütü güçlü tutmak, örgüt içerisinde itirafçılığı engellemek için bu gibi sözler söylerlerdi. 

FETÖ’cülerin her şeyi yapabileceğini, kolay kolay hedeflerinden vazgeçemeyeceğini ve henüz deşifre olmamış örgüt elemanların da olabileceğini bildiğimiz için gelen bilgiyi ciddiye aldık. 15 Temmuz darbe girişimine iştirak etmemiş hatta bundan haberi olmayan FETÖ’cü subayların da olduğunu bildiğim için devletimize yönelik tehdidin devam ettiğini düşündüm. Böyle bir ihbar da gelince bu konuya eğildik.

Erdem Atay:

Ne gibi tedbirler aldınız?

Erhan Ata:

İncelemeye başladık. Acaba birliklerde olumsuz bir durum var mı, alınan tedbirler yeterli mi, tedbirlerin artırılmasına gerek var mı gibi sorulara cevap aradık. Haklarında şüphe duyduğumuz bazı personelleri kritik görevlerden alıp pasif görevlere aktarılması gibi tedbirler de aldık. 

Erdem Atay:

Bu incelemeyi yaparken Nagehan Alçı ve Cem Küçük henüz bir yazı yazmamıştı değil mi? 

Erhan Ata:

Evet, öncesinde yaptık incelemeyi. 2 Mart’tı yanılmıyorsam… Nagehan Alçı’nın yazısının çıktığı tarih. Bu yazıda da, Kemalist subayların rahatsız olduğunu, bunların Batı Anadolu’dan başlamak üzere darbe girişiminde bulunmaya çalıştığını, bunlar hakkında işlem yapıldığını, hatta bastırıldığını falan söyledi. “Bastırıldığı” iddiasını televizyonda söyledi, başlangıçta buna pek girmedi.

Aynı gün akşam da paralel bir şekilde Cem Küçük’ün bu yönde sözleri oldu. İkisi de aynı gün, aynı şeyi söylediler. Biz de bu sözleri de alarak, bir önceki konuyla birleştirdik. 

Aslında FETÖ’cü subayın ifadesi sonrası, Ege’de böyle bir hareketlenmenin olmadığını tespit etsek de konuya bu kez daha ciddi yaklaşma kararı aldık. İddia asparagastı. Ancak konunun büyüyeceğini de düşünerek araştırmanın daha da derinleşmesinin önemli olduğunu düşündük. 

Bu kararı dönemin Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve komuta kademesiyle aldık. Tedbirleri masaya yatırdık. Sorumluluk bölgemizdeki Emniyet Müdürlüğü dâhil, tüm kurumlara, yazıyla konuyla ilgili ellerinde bilgi olup olmadığını sorduk. “Hareketlenme, gruplaşma gibi şeyler var mı” diye özellikle sorduk, çünkü Nagehan Alçı, Atatürkçü subayların başörtüsü yasağının kalkmasından rahatsızlık duyduğunu ve Batı’dan başlayacak bir darbenin hazırlıklarının yapıldığını iddia ediyordu. 

Erdem Atay:

Birimlerden yanıt geldi mi? Geldiyse ne gibi cevaplar verildi?

Erhan Ata:

Birimlerden yanıtlar geldi. Gelen tüm yanıtlar, böyle bir hareketliliğin olmadığı yönündeydi. Biz de bunun yalan bir haber olduğunu bir kez daha tespit etmiş olduk. Bunu da üst makamlara ilettik. Emniyet, Jandarma, MİT, Hava ve Deniz Kuvvetlerine sorduğumuz için onlar da kendi üstlerine bu bilgileri iletti. Devletin en üst kademeleri de bu haberlerin yalan olduğunu böylece öğrenmişti. 

Akabinde biz yaptıklarımızı raporlaştırıp, üst birimlerimize ilettik. 

Erdem Atay:

Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı da konunun araştırılması için heyet gönderme kararı aldı daha sonra değil mi?

Erhan Ata:

Cumartesiydi yanlış hatırlamıyorsam, Ankara’dan heyetin geleceği söylendi. Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı tarafından oluşturulan idari tahkikat heyeti olduğunu söylediler. Soruşturmanın nedeni ise Nagehan Alçı ve Cem Küçük’ün sözleri üzerine İzmir’de bir şeyin olup olmadığını incelemek... 

Bu haber gelince ben böyle bir soruşturmanın iyi olmayacağını söyledim. Çünkü ortada darbe girişiminden sonra yıpratılmış bir Silahlı Kuvvetler vardı. Herkesin herkesten şüphe ettiği bu süreçte üst düzey bir heyetin helikopterle bir cumartesi günü Ege Ordusu’na gelip soruşturma yapmasının yanlış değerlendirileceğini düşündüm. Bunu da ilettim. 

Heyet geldi ve Garnizon Komutanlığı sorumluluk sahasında görev yapan birliklerin personelleriyle birebir görüşmeler yaptı. Gerek Nagehan Alçı’nın gerekse Cem Küçük’ün sözlerinin gerçeği yansıtmadığını kendileri de gördüler. Heyet hiçbir bilgi alamadı, çünkü haber asılsız olduğundan İnsanların bu konu hakkında bilgisi ve söyleyecek tek bir cümlesi yoktu…
Röportajın devamında çok daha önemli bilgiler veren Erhan Ata, FETÖ’cülerin bu iddialardaki dahlini, MİT raporunda yer alan bilgileri anlattı.

Söyleşinin devamını, Nagehan Alçı ile Cem Küçük’ün ifadelerini ve çok daha fazlası Erdem Atay’ın Gaflet kitabında bulabilirsiniz.

İşte o kitapta yer alan konulardan bazıları:

-‘Atatürkçüler darbe yapacak’ iddiasına MİT ne yanıt verdi?

-MİT raporunda FETÖ’ye hizmet edenler kimler?

-‘Gladyo’ siyasete nasıl sızıyor?

-‘BND’ye çalıştığını söyleyen kişi neden FETÖ’den tutuklu?

-MHP kaseti kumpasçılarına Bahçeli neden omuz verdi?

-Abdullah Gül, CIA ve FETÖ’yü nasıl buluşturdu?

-Gül ve Davutoğlu’nun danışmanı, Bülent Arınç’ın KHK’lı yeğeni şimdi nerede?

-İyi Parti’li hangi yönetici CIA ile anlaştı?

-Hatay’da savaş mı planlanıyor?

-Hangi CHP’li Amerikalılar’dan yardım istedi?

- Efsunlu köy! Bu köyde doğan vali ve kaymakam oluyor.

Yorumlar (0)
19°
açık
Namaz Vakti 22 Ocak 2021
İmsak 06:47
Güneş 08:16
Öğle 13:21
İkindi 15:52
Akşam 18:15
Yatsı 19:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Alanyaspor 19 31
6. Hatayspor 19 31
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Sivasspor 19 24
13. Rizespor 19 24
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Getafe 18 23
11. Celta de Vigo 19 23
12. Levante 18 22
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Eibar 19 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 19 12