Merkez Bankası’na da güreşçi atanmasının önü açıldı!

Resmi Gazete’de dün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmak için gereken mesleki tecrübe ve meslek kısıtları kaldırıldı.

GÜNDEM 12.07.2020, 18:42
Merkez Bankası’na da güreşçi atanmasının önü açıldı!

Merkez Bankası başkan yardımcılığı atamalarında ‘tecrübe şartı' ve beş yıllık görev süresi kısıtlaması kaldırıldı. Böylece Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak atanmak için üniversite mezunu olunması yetecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Anonim Şirketi esas mukavelesinde değişiklik yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı dün Resmi Gazete’de yayınlandı.

Değişikliğin 12’nci maddesinde "Esas mukavelenin 29’uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan ‘ve meslekleri ile ilgili olarak en az on yıl çalışmış’ ibaresi, ‘başkanın (guvernör) önerisi üzerine müşterek kararla beş yıl süre ile’ ibaresi ve aynı fkranın üçüncü maddesi yürürlükten kaldırıldı."

Kararla, herhangi bir üniversite mezunu, mesleki yeterliliği olmadan Merkez Başkanı başkan yardımcısı olarak atanabilecek.

Değişiklik yapılan 29. Madde şöyleydi:

29. Madde: "Başkana (Guvernör) yardımcı olmak üzere dört Başkan (Guvernör) Yardımcısı atanır. Başkan (Guvernör) Yardımcıları hukuk, maliye, ekonomi, işletme, bankacılık, finans, mühendislik, kamu yönetimi, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ile istatistik alanlarından birinde veya iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde lisans veya lisansüstü öğrenim görmüş, yeterli bilgi ve 12 deneyime sahip ve meslekleri ile ilgili olarak en az on yıl çalışmış kişiler arasından Başkanın (Guvernör) önerisi üzerine müşterek kararla beş yıl süre ile atanırlar. Başkan (Guvernör) Yardımcıları bu sürenin sonunda yeniden atanabilirler. Başkan (Guvernör) Yardımcıları hakkında da Banka Kanununun 27’nci maddesinin birinci fıkrası ve 28’inci maddesinin ikinci fıkrası uygulanır."

Kararla ayrıca Merkez’e bankaların bilgilerine anlık ulaşabilme yetkisi de verildi.

Esas mukavelenin 3’üncü maddesi şöyle: “Banka talepleri gerçek zamanlı ve anlık karşılanır. Bu taleplerin karşılanmasını teminen bankaca kurum ve kuruluşların bilgi işlem sistemlerine erişim sistemleri kurulabilir. Uygulamaya yönelik her türlü usul ve esas bankaca belirlenir.”

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı eski Başdanışmanı ve Gençlik Spor Bakan Yardımcısı olan eski milli güreşçi Hamza Yerlikaya, Vakıfbank Yönetim Kurulu üyesi olarak atanmış, kamuoyundan büyük tepki gelmişti.

Yorumlar (0)
19°
açık