MÜTHİŞ İDDİA: FETÖCÜ ALAEDDİN KAYA'NIN BASIN İLAN KURUMU VE YENİ ASYA İLİŞKİSİ

MÜTHİŞ İDDİA: FETÖCÜ ALAEDDİN KAYA'NIN BASIN İLAN KURUMU VE YENİ ASYA İLİŞKİSİ

GÜNDEM 28.08.2020, 02:13
MÜTHİŞ İDDİA: FETÖCÜ ALAEDDİN KAYA'NIN BASIN İLAN KURUMU VE YENİ ASYA İLİŞKİSİ

Zaman gazetesinin ilk sahiplerinden Alaeddin Kaya’nın, 17/25 Aralık 2013 “polis-adliye” kalkışmasının ardından şirketlerini sessizce devretmeye başladığı ancak Basın İlan Kurumu’ndaki temsil hakkını “hulle” yöntemiyle gerçekleştirmeye çalıştığı öğrenildi. Alaeddin Kaya’nın halen İstanbul, Ankara ve İzmir’de devletten resmi ilan almaya devam eden 12 adet “naylon” (sahte) gazetesinin olduğu iddia ediliyor.

Uzun dönem Basın İlan Kurumu’nda genel kurul üyesi ve yönetim kurulu üyesi olan Alaeddin Kaya, 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle sahibi bulunduğu Yedigün gazetesini Grup Birikim Matbaacılık Yayıncılık Bilişim Medya San. ve Tic. A.Ş.’ye devrettiği için genel kurul üyeliği ve dolayısıyla yönetim kurulu üyeliği otomatikman sona erdi.

İddialara göre, Şubat 2015’e gelindiğinde Basın İlan Kurumu’nun yeni Genel Kurulu’na katılacak olan gazete sahipleri için temsilci seçimleri vardı. İddialara göre gizli bir el Alaeddin Kaya’nın yeniden Basın İlan Kurumu’na döndürülmesini istedi. Resmiyette hiçbir gazetesi olmayan, hiçbir gazetede resmen yetkili görünmeyen Alaeddin Kaya’nın bu seçimlere katılması hukuki prosedürlere göre imkansızdı.

İddialara göre, Basın İlan Kurumu’nda yapılan gizli bir toplantıda aranan formül bulundu. Alaeddin Kaya, Yeni Asya gazetesinde ya ortak ya da yetkili olarak gösterilecek, tirajı 50 binin altındaki İstanbul gazetelerinin temsilcilik seçimlerine katılacaktı. Fikir hemen uygulamaya geçildi. İddialara göre Alaeddin Kaya, Yeni Asya’da yetkili gösterildi. Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu üyelerinin imzaları ise bulundukları şehirlere özel kurye gönderilerek jet hızıyla elden toplandı. Ve Alaeddin Kaya’nın Yeni Asya’yı temsilen Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’nde yapılan o seçimlere girmesi sağlandı. Basın İlan Kurumu yetkilileri, oyların Alaeddin Kaya’ya verilmesi için gerekli ayarlamaları da kendince yaptı. Ancak bir gazetenin sahibi (Milat gazetesi olduğu belirtiliyor) oy kullanmaya gelmedi ve temsilcisi E. Şimşek’i yolladı. Böylece önceden planlanan her şey alt üst oldu. O temsilci Alaaddin Kaya’ya oy vermeyince, Kaya 1 oyla seçimleri kaybetti.

Yorumlar (0)
19°
açık