Türk Dışişleri'nden ABD'ye silah ambargosunu kaldırma tepkisi!

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne yönelik silah ambargosunu kaldırma tepki gösterdi.

GÜNDEM 02.09.2020, 00:49 02.09.2020, 01:03
Türk Dışişleri'nden ABD'ye silah ambargosunu kaldırma tepkisi!

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne yönelik silah ambargosunu kaldırma kararına yaptığı açıklamayla sert tepki gösterdi.

Resmi internet sitesinden ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne yönelik silah ambargosunun kaldırılmasının Kıbrıs'taki Türk ve Rum halkları arasındaki eşitliğe aykırı olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanlığı, şu açıklamayı yaptı:

"ABD’nin Kıbrıs Rum Yönetimine yönelik silah ambargosunun kaldırılması yönünde bugün (1 Eylül) açıkladığı karar Ada’daki iki halk arasındaki eşitliği ve dengeyi yok saymaktadır.
Bu kararın Kıbrıs meselesinin çözüme kavuşturulması yönündeki çabaları olumsuz etkileyeceği de muhakkaktır.
Doğu Akdeniz’de gerginliğin azaltılması amacıyla çaba harcanan bir dönemde, ABD’nin bölge barış ve istikrar ortamını zehirleyen bu tür bir kararın altına imza atması müttefiklik ruhuyla da bağdaşmamaktadır.
ABD’nin bu kararını gözden geçirmesini, bölgede barış ve istikrarın tesisi için mevcut çabalara destek vermesini bekliyoruz.
Aksi takdirde Türkiye, garantör ülke olarak, hukuki ve tarihi sorumluluğuna uygun olacak şekilde Kıbrıs Türk halkının güvenliğini garanti altına alacak gerekli mukabil adımları kararlılıkla atacaktır."
Yorumlar (0)
19°
açık