'Yunanistan/Mısır MEB Anlaşması imzalamış; İbrahim Kalın Ayasofya-i Kebir Camii paylaşımı yapıyor'

Amiral Mustafa Özbey, Mısır ve Yunanistan arasındaki MEB anlaşmasının geçersiz olduğunu belirtti ve Türkiye'yi oyalayan Almanya'nın sorumlu olduğunu söyledi. Özbey, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın sosyal medya paylaşımına da tepki gösterdi.

GÜNDEM 07.08.2020, 13:15
'Yunanistan/Mısır MEB Anlaşması imzalamış; İbrahim Kalın Ayasofya-i Kebir Camii paylaşımı yapıyor'

Türkiye, Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığında başlattığı doğal gaz çalışmalarını askıya aldı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzakerelerin devam ettiği sırada daha yapıcı bir tutum belirleyene dek biraz beklememiz gerektiğini söyledi." dedi. 

Kalın, "Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde biz önkoşulsuz bir şekilde Yunanistan'la bütün bu konuları; Ege, kıta sahanlığı, adalar, hava sahası, arama tarama çalışmaları ve Doğu Akdeniz diğer bütün ikili konuları konuşmaya hazırız." dedi.

Kalın, "müzakere" derken, Türkiye ilan ettiği Navtex'i ertelerken Yunanistan ve Mısır aniden MEB ilan ettiğini açıkladı. 

İbrahim Kalın bugün Ayasofya'da incelemelerde bulunurken, Kahire'de Mısır ve Yunan Bakanlar toplantı halindeydi.

GÜRDENİZ: TARTIŞMALI ALAN YOKTUR

Kalın'ın açıklamalarına tepki gösteren Amiral Cem Gürdeniz, günler öncesinden bugün yaşanacakların uyarısını yapmıştı.

Gürdeniz, “Herkes kendi kıta sahanlığında çalışmalara devam etsin, tartışmalı bölgelerde de ortak çalışmalar yapılsın' ifadesi Türkiye'nin tezleri için menfi sonuçlar yaratacaktır" demişti.

Türkiye'nin kıta sahanlığının belli olduğunu belirten Gürdeniz, "Libya anlaşmasından sonra BM ye deklare edilmiştir. Tartışmalı alan yoktur, Yunanistan'ın arsızca iddiaları vardır" dedi.

Gürdeniz, "Meis adasına 50 bin km² verilen bir alanı kabul etmek ve tartışmalı bölgede ortak çalışma yapmak demek Libya mutabakatından ve mavi vatanın bir kısmından vaz geçmek demektir." dedi.

Bugün, Yunanistan ile Mısır'ın MEB ilan etmesi üzerinde konuya ilişkin bir açıklama yapmayan İbrahim Kalın, yine Ayasofya'dan fotoğraflar paylaştı.

Amiral Mustafa Özbey ise Kalın'a tepki göstererek "Yunanistan/Mısır MEB Andlaşması imzalamış; Ibrahim Kalın; Ayasofya-i Kebir Camii paylaşımı yapıyor. Ben ne diyeceğimi bilemiyorum" dedi.

Yorumlar (0)
19°
açık