Koronavirüs testi negatif çıkan vatandaş pozitif vakaların arasına konuldu

Urfa’da rahatsızlanan annesiyle birlikte gittiği hastanede koronavirüs testi negatif çıkan Hüseyin Tangat, pozitif vakaların arasına konuldu. Tangat, sonrasında ise herhangi bir teste tabi tutulmadan eve gönderildiklerini söyledi.

SAĞLIK 28.07.2020, 01:22 29.07.2020, 03:01
Koronavirüs testi negatif çıkan vatandaş pozitif vakaların arasına konuldu

Urfa’nın merkez Haliliye ilçesine bağlı Yavuz Selim Mahallesi’nde yaşayan Hüseyin Tangat, geçtiğimiz günlerde rahatsızlanan 86 yaşındaki annesini koronavirüs (Covid-19) salgını şüphesi üzerine hastaneye götürdü.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Balıklıgöl Devlet Hastanesi’nde yapılan testlerde, annenin salgın testi pozitif, oğlu Tangat’ın testi ise negatif çıktı. Ancak, testi negatif çıkan oğul Tangat da “şüphe” üzerine annesiyle birlikte aynı serviste tutuldu. Daha sonra bir yurda sevk edilen anne ve oğul, herhangi bir teste tabi tutulmadan bulundukları yurttan ayrıldı.

8 GÜN HASTANEDE KALDILAR

Hastane ve yurt sürecinde yaşadıklarını anlatan oğul Tangat, gittikleri hastanede annesinin salgına yakalandıklarını öğrenmeleri üzerine sağlık çalışanları tarafından birlikte servise yönlendirildiklerini paylaştı. Kendi testinin pozitif çıkmamasına rağmen 8 gün boyunca hastanede tutulduklarını dile getiren Tangat, “Televizyonlarda ‘insanları tedavi ediyoruz, yardım ediyoruz’ deniliyor. Ben böyle bir şey görmedim. 'Temizlik var' diyorlar ama yok. Yine su yok. Günde 2 pet şişe su veriyorlardı. Su istiyorduk ‘su yok’ diyorlardı. Biz ‘kendi paramız ile alalım’ diyorduk onu da kabul etmiyorlardı” iddiasında bulundu.

Test sonucu negatif çıkmasına rağmen pozitif vakaların içine konulduğunu söyleyen Tangat, “Doktora testimin negatif olduğunu söyledim. Doktor, ‘Kendine negatif gözü ile bakma. Sürekli annenle olduğun için senin de pozitif olabilir’ dedi. Ben de madem öyle ilaç verilmesini istedim. Böyle deyince hiçbir şey söylemeden çekip gitti. Ben sağlık çalışanlarına zarar verecek bir insan değilim. Ben bir şey deyince hemşireler polis ve güvenlikçileri çağırıyordu. 8 gün boyunca sadece bir kez doktor gördüm, başka da görmedim. 20 gündür hastaneden ayrılmışım ama içim hala rahat değil. Salgına yakalanıp yakalanmadığımı bilmiyorum” diye konuştu.

‘TEST YAPILMADAN EVE GÖNDERİLDİK’

Hastaneden sonra Hacer Ane Yurdu’na götürüldüklerini aktaran Tangat, “5 gün de orada kaldık. Hastaneden ayrılacağımız zaman ‘bize test yapılacak mı’ diye sordum. Bana gideceğimiz yerde test yapılacağı söylendi. Gittiğimiz yerde test yapılmadı. En son test yapılmadan bizi evimize gönderdiler. Eve gönderildiğimizde ilaç verilmedi. Sadece ‘karantinaya alın kendinizi’ denildi. Yine evimizin dezenfekte edilmesi için yetkilileri aradım, bana ‘biz binanın dışını dezenfekte ediyoruz, içini değil’ cevabı verdiler. Ekonomik durumu iyi olanlar çok rahat testlerini yapabiliyor. Ama bizim gibiler değil" dedi.

Yorumlar (0)
19°
açık