AKP Sözcüsü Çelik'ten Dilipak'a 'fahişe' yanıtı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İstanbul Sözleşmesi'ni savunan Akit yazarı Abdurrahman Dilipak'ın AKP içindeki kadınları hedef aldığı ve “fahişe” kelimesini kullandığı yazısıyla ilgili açıklama yaptı.

SİYASET 31.07.2020, 01:42 01.08.2020, 13:19
22
AKP Sözcüsü Çelik'ten Dilipak'a 'fahişe' yanıtı

Sözcü Çelik, Twitter hesabından Dilipak’ın AKP içindeki kadınları hedef alan sözlerine atıfta bulunan bir paylaşım yaptı. “Herhangi bir sosyal, hukuki ve siyasi tartışmada herkes kendi fikrini doğru, karşısındakini yanlış bulabilir. Bu çok doğaldır.” diyen Çelik, “Ama kim ki bir şeyi kadınlara karşı sözel şiddet kullanarak savunuyor ya da kadınlara hakaret ederek eleştiriyor ise, dediği yok hükmündedir.” ifadelerini kullandı.

Çelik'in açıklamasının devamı şöyle:

"Bir kişinin kadınlara karşı kullandığı dil, kendi insanlığına verdiği nottur. Hiçbir siyasi, sosyal veya hukuki tartışmada kimse mutlak doğruyu temsil edemez. Sosyal, hukuki ve siyasi konularda kadınların şahsiyetlerini hedef almak utanç vericidir.

Farklı fikirler ancak medeni ortamda birbiriyle rekabet edebilir. Medeni olmayan atmosferde fikir yaşamaz. Özellikle kadınlara karşı medeni olmayan dil kullanılması çok ayıptır ve cehalettir.

'UTANILMASI GEREKEN BİR BARBARLIK'

Kadınlara karşı kullanılacak tek dil, saygı dilidir. Bunun dışında her yaklaşım barbarlıktır. İnsan vicdanı kadına dönük sözel ve fiziki şiddeti mutlak biçimde reddeder.

Bir görüşü savunmak için kadına dönük sözel şiddet kullanmak, bir görüşü eleştirmek için kadınların insanlıklarına, şahsiyetlerine, namuslarına saldırmak utanılması gereken bir barbarlıktır. İlk ve son sözümüz şudur: Kadınlar insandır, biz de insanoğluyuz...

NE OLMUŞTU?

Akit yazarı Abdurrahman Dilipak'ın İstanbul Sözleşmesi'ni savunarak, AKP içindeki kadınları hedef alan yazısında “fahişe” kelimesini kullanması büyük tepki toplamıştı.

Dünkü yazısında "AK Parti" içinde "AKP'liler" olduğunu belirten Dilipak, "Eskiden ter kokuyorlardı, şimdi parfüm kokuyorlar. Rutubet kokan derneklerden çıkıp, plazalara taşındılar" diye yazmıştı. Dilipak, “Hem uluslararası fonlarla destekleniyorlar hem de kamu fonlarını kullanıyorlar. Malum 'Yeşil Sermaye' de bunlara sponsor olabiliyor. Koç kadar, Sabancı kadar, Eczacıbaşı kadar bizim 'Yeşil sermaye' davasına sadakat gösterip, bu fahişelere ve onların türevlerine karşı seslerini yükseltebilecekler mi? Konfeksiyoncu, gıda zinciri, finans kuruluşu, ses ver Türkiye! Ne bekliyorsunuz!” ifadelerini kullanmıştı. 

AKP kurucusu Ayşe Böhürler "Fesüphanellah, Edep ya hu! Kendi karısı, kızı, gelini aynı fikirde mi acaba? Ayıp ki ne ayıp!" diyerek Dilipak'a tepki göstermişti.

Yorumlar (0)