Ermenistan Azerbaycan'ın tüm şartlarını kabul etti

Ermenistan, Azerbaycan'ın ateşkes için öne sürdüğü tüm şartları kabul etti. Azerbaycan televizyonu AZ TV'de kısa süre önce yaptığı son dakika haberde Ermenistan Cumhurbaşkanı Paşinyan'ın, Azerbaycan'ın tüm şartlarını kabul etmeye hazır olduğunu, Bakü yönetimine bildirdiğini duyurdu. Ateşkes 18 Ekim'de başlıyor...

TÜRK DÜNYASI 17.10.2020, 22:11
Ermenistan Azerbaycan'ın tüm şartlarını kabul etti

Buna göre cumartesiyi pazara bağlayan bu gece 00.00'da ateşkes başlayacak.  Ateşkes anlaşmasının öncesinde Ermeni tarafının Azerbaycan'ın tüm şartlarını kabul ettiği gelen bilgiler arasındaydı

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada geçici ateşkes kararının, AGİT Minsk Grubu eş başkanı ülkelerinin devlet başkanlarının 1 Ekim tarihli bildirisi ile AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının 5 Ekim tarihli bildirilerine dayanarak ve 10 Ekim tarihli Moskova bildirisine uygun olarak kabul edildiği bildirildi.

10 EKİM'DEKİ ATEŞKESİ ERMENİSTAN BOZMUŞTU

Ancak, iki ülke arasında 10 Ekim'de Moskova'da yine ateşkes imzalanmış ancak, Ermenistan imzalar atıldıktan birkaç saat sonra Gence'ye saldırarak anlaşmayı bozmuştu. Ermenistan'ın Gence kentine füzelerle yaptığı bu saldırı sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

15 Ekim'de de Terter kentinde defin töreni için mezarlığa giden sivillere yönelik düzenlenen saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi de yaralanmıştı. Ermeni güçleri cuma gecesi yine Gence'ye füzelerle bir saldırı daha düzenlemiş, 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50'nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.

Yorumlar (0)
19°
açık