4 sporcuya cinsel saldırıda bulunan antrenör tahliye edildi

Konya’da üçü çocuk 4 sporcuya cinsel saldırıda bulunan Muay Thai Konya İl Temsilcisi ve antrenörü Mehmet Ali Acar tutuklandıktan üç ay sonra serbest bırakıldı. Acar’ın cinsel saldırı sonrası kendilerini üstü kapalı bir şekilde tehdit ederek baskı uyguladığını söyledi

YAŞAM 14.07.2020, 23:59
4 sporcuya cinsel saldırıda bulunan antrenör tahliye edildi

Konya'da, 3'ü çocuk 4 sporcuya cinsel saldırıda bulunduğu suçlamasıyla tutuklanan Muay Thai Konya İl Temsilcisi ve antrenörü 47 yaşındaki Mehmet Ali Acar, tutuklandıktan üç ay sonra ‘kaçma şüphesi yok' denilerek tahliye edildi.

20 yaşındaki sporcu F.A’nın cinsel taciz suçlamasıyla şikâyetçi olması üzerine gözaltına alınarak mahkemeye sevk edilen Acar, mart ayında tutuklandı. Tutuklanmasının ardından 1’i cinsel istismar 2’si cinsel taciz suçlamasıyla 3 kız çocuğu daha Acar hakkında şikâyetçi oldu. 3 şikâyete dair ifadesi dahi alınmayan Acar, ‘kaçma şüphesi yok' denilerek serbest bırakıldı. Cezaevinden çıkan Mehmet Ali Acar, cinsel saldırıya maruz bıraktığı bir sporcunun lisansını iptal ettirdi.

CAMİA, SPORCULARA BASKI YAPIYOR

Acar’ın cinsel saldırıya maruz bıraktığı çocuk sporcular ve Avukat Gülgün Çetiner,  Saldırganın camia tarafından korunduğunu belirten 17 yaşındaki E.A. şikâyetçi oldukları için baskı gördüklerini ifade etti.

Acar tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığında 16 yaşında olan E.A, yaşadığı problemler nedeniyle ilk kulübünden ayrıldıktan sonra, daveti üzerine babasının da arkadaşı olan Acar’ın kulübünde spora devam ettiğini söyledi.

“Antrenmanlara başladıktan sonra Acar’ın bana karşı tavırları değişmeye başladı ve çeşitli bahanelerle beni evine götürmeye çalıştı. Bir akşam ben, arkadaşım ve Mehmet Ali Acar yemek için dışarıya çıkacaktık. Arkadaşım gelmeyince ben mecburen Acar’la yemeğe gittim. Aslında gitmek istemedim ama kendisinden çok korktuğum için teklifi reddedemedim” diyen E.A, Acar’ın burada kendisine cinsel istismarda bulunduğunu anlattı.

Acar’ın antrenmanlar sırasında da esneme gerilme hareketleri yaparken arkadaşlarını ve kendisini taciz ettiğini söyleyen E.A, “Kimse korkusundan birbiriyle bu konu hakkında konuşmuyordu. Dördümüzün de anne babası ayrı ve özellikle bu durumumuzu kullanarak bize yaklaşıyordu” dedi.

SALDIRI SONRASI PSİKOLOJİK ŞİDDET

17 Şubat 2019’da Türkiye Şampiyonası için Antalya’ya gideceklerini ve evi uzak olduğu için Acar’ın önce kendisini evden aldığını belirten E.A. “Diğer arkadaşlarımızı almaya gideceğimizi sanırken Acar yorgun olduğunu söyleyerek beni zorla evinde götürdü. Evde Acar bana cinsel saldırıda bulundu” ifadelerini kullandı.

Saldırıdan sonra anksiyete bozukluğunun daha da arttığını söyleyen E.A., Acar’ın kendisini arkadaşlarıyla yalnız bırakmayarak psikolojik şiddet uyguladığını ve üstü kapalı bir şekilde tehdit ettiğini belirtti. Acar’ın emniyette arkadaşları olması ve federasyonda il temsilciği yapması nedeniyle saldırıyı kimseye anlatamadığını söyleyen E.A. Acar’ın gözdağı vermek için birkaç sporcunun lisansını iptal ettirdiğini ifade etti.

İFADESİ BİLE ALINMADI

F.A’nın şikayetçi olduğunu öğrendikten sonra durumu annesiyle paylaşarak kedisinin de şikayetçi olduğunu söyleyen E.A, tutuklu olan Acar’ın şikayetine rağmen ifadesinin alınmadığını ve geçen cuma serbest bırakıldığını belirtti.

‘BİZİM GİBİ BAŞKA SPORCULAR DA VAR’

E.A’nın ardından konuşan 16 yaşındaki Z.L, 2018’in aralık ayında antrenmanlara başladığında maç için Acar, kendisi ve bir erkek öğrencinin Alanya’ya gittiklerini ve Acar’ın akşam çalıştırmak için odasına çağırdığını belirtti. “Süit odada kalıyordu bana sen yatak odasına git orada çalış ben geleceğim dedi ve burada ‘bacaklarını esnetelim’ bahanesiyle bana cinsel tacizde bulundu. İçeride çocuk vardı ama korkudan seslenemedim” diyen Z.L., babamla görüşmediğim için onu abi, baba gibi görüyordum. Ben yanlış anladığımı düşünmek isteyip kimseye anlatmadım. Nisan ayında tek başıma antrenman yaparken yine bacak esnetme bahanesiyle cinsel tacizde bulundu” ifadelerini kullandı.

‘AİLEMİZ ÇOK DESTEK OLDU’

Korkudan ailesine bahsedemediğini söyleyen Z.L. sözlerini şöyle sürdürdü:

“Anneme sporla ilgilenmiyor diyerek bırakmak istediğimi söyledim. Annem de Acar il temsilcisi olduğu için bırakmamın kötü olacağını, bana engel olacağını düşünüyordu ama ikna ettim. Başka bir kulübe geçtim. Olayın üstünden 1 sene geçtikten sonra Acar’ın kulübünden 19 yaşında sporcu F.A. şu anki antrenörüme gelip yardım istedi. Ben ve sporcu arkadaşım şikâyetçi olduk. Daha sonra E.A. ile paylaştım o da annesiyle konuştu. Sabah çocuk şubeye gidip şikâyetçi olduk. Kulüpte birkaç kız daha olduğunu söylüyorlar ama yaşları küçük olduğu için ve korktukları için şikâyetçi olmuyorlar. Keşke 1 yıl önce ailemizle paylaşsaydık bize çok destek oldular.”

YETKİLİLER İHMALKÂR

Cinsel saldırıya maruz bırakılan sporcuların avukatı Gülgün Çetiner, “Kaçma şüphesi yok denilerek saldırgan tahliye edildi. Üstelik biri cinsel istismar olmak üzere, üç şikâyet daha olmasına rağmen ifadesi bile alınmadı. Aylardır bunun için mücadele ediyoruz ancak raporlar olmasına rağmen bir sonuç alamadığımız için çocuklar çareyi yaşadıkları travmayı sosyal medyada anlatmakta buldu. Saldırgan, tahliye edilir edilmez ilişkilerini kullanarak kızların lisansını iptal ettirdi. Tüm delillere rağmen yetkililerin ihmali söz konusu” dedi.

Yorumlar (0)
19°
açık