Geleneksel Türk Tiyatrosunun simgesi "Kavuk" yeni sahibine kavuşacak.

Geleneksel Türk Tiyatrosunun simgesi haline gelmiş “Kavuk” yeni sahibine kavuşacak. Rasim Öztekin, kavuğun Şevket Çoruh’a devredileceğini açıkladı.

YAŞAM 27.08.2020, 23:40
Geleneksel Türk Tiyatrosunun simgesi "Kavuk" yeni sahibine kavuşacak.

 "Bu onuru, tüm ustalarım ve her şeye “rağmen” tiyatro yapmaktan vazgeçmeyen tüm tiyatro emekçileri adına kabul ediyorum" 

Kavuğun yeni sahibi Şevket Çoruh şunları dile getirdi " Kişisel çabalamalarımızla doğurup, seyirci ve meslektaşlarımızın desteği sayesinde büyüttüğümüz yolculuğun, kendi küçük etkisi büyük bir virüs marifetiyle sekteye uğradığı bugünlerde, resmi makamlar tarafından bir başımıza bırakılmışken, bizi sarıp sarmalayan, yalnız olmadığımızı hatırlatan yine ustalarımız oldu.

Geleneksel tiyatromuzu temsil eden, Kel Hasan Efendi'den, İsmail Dümbüllü'ye, ondan Münir Özkul'a, Ferhan Şensoy'a ve Rasim Öztekin'e geçen “kavuk'un bana devredileceğini bugün gururla öğrendim. Bu onuru tüm ustalarım ve her şeye “rağmen” tiyatro yapmaktan vazgeçmeyen tiyatro emekçileri adına kabul ediyorum. Bu emaneti benden sonra taşıyacak ve tiyatroyu yaşatmak için çalışacak meslektaşımla buluşana kadar; yaşasın sanat, yaşasın tiyatro, yaşasın insan..! "


Kavuk kimden kime geçmişti ?

Dümbüllü, ustası Kel Hasan'dan aldığı kavuğu 1968 yılında Münir Özkul'a devretti. 1989 yılına kadar kavuk Münir Özkul'da kaldı. 1989 yılında ise kavuk, Münir Özkul tarafından o zamanlar 38 yaşında olan Ferhan Şensoy'a devredilmişti. Ferhan Şensoy' dan Rasim Öztekin'e, Rasim Öztekin'den ise Şevket Çoruh' a kalcağı öğrenildi.

Yorumlar (0)
19°
açık